Hazırlık okumak zor mudur?


Herkese merhaba! Bugün sizlerle uzun süredir yazmak istediğim bir konudan bahsedeceğim: Hazırlık okumak.


Malum üniversite tercihleri de belli olduğuna göre eminim bu yazıyı okuyanlar arasında hazırlık okuyacak olanlar vardır ve ben lise ve üniversite olmak üzere 2 sene -evet iki sene- hazırlık okuduğumdan size tavsiye vermek için uygun görüyorum kendimi.


Öncelikle şunu kabullenerek işe başlayın: Akrabalarınız tarafından sınıfta kalmış olarak görülebilirsiniz, bir süre sonra amaan demeye başlayacaksınız zaten.


Hazırlık sınıfını asla bir sene kayıp olarak görmeyin. Eğitiminiz boyunca maksimum verim almaya çalışın her dersten ki, o bir seneniz sandığınız gibi kayba dönüşmesin.


Hazırlık sınıflarının zorluğu okuldan okula değişiyor, bu yüzden kulaktan dolma fikirlerle hareket etmemenizde fayda var. Siz her ne olursa olsun notlarınızı yüksek tutmaya çalışın. Bunun nedeni ise, üniversite hazırlıklarında dersten kalmak yerine direk kalmak var. Notlarınız geçme notunun altında kalırsa 2. sene hazırlığa kalabilirsiniz ki bildiğiniz üzere üniversitede lisedeki gibi not dilenme gibi bir durum olmamakta. Hocalar gözünüzün yaşına bakmayabilir maalesef.Şimdi hem konuyu toparlamak hem de asıl konuya gelmek adına, hazırlık sınıfının içeriğinden bahsetmek istiyorum. Ana dersleriniz muhtemelen reading, speaking, grammar, writing ve listening gibi dersler olacak. 


Reading ve listening dersleri daha çok size verilenleri anlamakla ilgili. Bir şey üretmek yerine duyduğunuz ve gördüğünüz şeyleri anlama seviyenizi geliştirmeye çalışacaksınız bu derslerde. Bol bol dinleme ve okuma yapacaksınız ve sınavlarınız da bu şekilde olacak. Okul dışında da bu derslerinizi geliştirmek için yabancı gazete ve radyoları takip edin, gerçekten çok işe yarıyor.Speaking ve writing dersleri daha zor olanlar bana göre. Burada sizden istenen şey ortaya bir şeyler koymanız. Üretici karşı taraf değil, sizsiniz kısaca. Bu iki dersten ayrı olarak bahsetmek istiyorum.


Speaking dersleri sandığınız gibi serbest konuşma dersi değil, en azından İngilizce öğretmenliği bölümü hazırlıklarında bu şekilde. Bu ders aslında sunum dersi. Hocanız size bir konu verecek ve siz o konuşmaya slaytlı ve kurallı (giriş gelişme ve sonuç olarak) bir şekilde hazırlanıp bir sonraki derste sunum yapacaksınız. Benim hazırlıkta en çok zorlandığım ders buydu çünkü ben hep İngilizce konuşmaktan çekinen biri olmuşumdur ve hala da bunu aşmaya çalışıyorum. Bu sene bir daha speaking dersim var, hadi hayırlısı :(Writing dersleri fikrimce öğrenciler tarafından en çok abartılan ders. Yapmanız gereken tek şey dersinizi iyi dinlemek ve olabildiğince essay örneği okumak. Essay konusunu başka bir yazımda uzun uzun anlatacağım ama emin olun gözünüzde büyütmemeniz gereken bir şey essay yazmak. İhtiyacınız olan şeyler sadece kelime bilgisi ve essay kuralları. Bunlar sizde olduktan sonra kaleminizi tutana aşk olsun, gelsin AA'lar!


Hazırlık sınıfı okumanın bir diğer zorluğu ise kesinlikle ödevlerdir. Bir yandan normal ödevler, bir yandan proje ödevleriniz derken, bir bakmışsınız ki, kitaplar karşısında uyukluyorsunuz. Ancak, ödevlere de gereken ilgiyi vermelisiniz çünkü notunuzu büyük ölçüde etkiliyorlar. 


Kısaca, hazırlıkta yan gelip yatmak yok tatlışlar. Elbette sevgiliniz olacak, gezip tozacaksınız, arkadaşlarınızla eğleneceksiniz ama eğer hazırlığı boşlarsanız ikinci seneye gözünüz yaşlı başlayabilirsiniz. Benden tavsiyeler bu kadar, daha sorunuz olursa seve seve yanıtlarım.


Esen kalın tatlışlar! 😻


Yorumlar

 1. Hazırlık okumadım fakat İngilizce hazırlık okuyan ve bunu iyi bir şekilde değerlendirmiş olan arkadaşlarıma hep özendim. Alanınız ne olursa olsun ihtiyaç duyduğunuz bir dil İngilizce.. hiç işine yaramayacağını düşünen bir insan için bile izlediği filmlerden ve dizilerden, oyunlardan daha fazla zevk almasını sağlayacaktır :) En azından Doctor Who izlerken yada oynamayı istediğim oyunlarda daha bir İngilizce eğitimim olmadığı için kendime kızıyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle haklısınız, anlayarak izlediğinizde veya dinlediğinizde aldığınız keyif iki katına çıkıyor. En basitinden bugün İspanyol yapımı bir film izlemek istedim ama dublajsız izleyemedim kulak aşinalığım olmadığı için. Ama tabii İngilizce sizin için de geç değil karamsar olmayın :D Bir yerlerden başladığınızda öğrendikçe daha çok hevesleneceksiniz ve dediğiniz gibi daha çok zevk alacaksınız izlediğiniz veya oynadığınız şeylerden :) Şimdiden başarılar diliyorum ^^

   Sil
 2. ha haaaa çok hazırlıklıyım diyosuuuuuun :) ha haaaa lets praktis ha haaaa ar yu çekındırlist ha haaaa çokooş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen de hazırlıklısın bakıyoruum 😁

   Sil

Yorum Gönder