Kelime ezberi sorunsalı
Herkese merhaba! Bugünkü konumuz İngilizce öğrenmekle alakalı ve çok da önemli bir konu kendileri. Kelime ezberlemekten bahsedeceğim bu yazımda.


Kelime ezberlemek, İngilizce serüvenimdeki en zorlandığım kısımdı ve hala öyle. Sizin de hafızanız benimki gibi yeteri kadar güçlü değilse bu yazıyı okumanızda fayda var.

Kelime ezberlemek için çok fazla teknik mevcut. Bu teknikleri tek tek denemelisiniz ki, hangisinin size işe yaradığını bulabilesiniz. 


Ben ilk olarak kendi tekniğimden bahsetmek istiyorum. Ben kelimeleri örnekleme yoluyla ezberleyebiliyorum. Bilmediğim bir kelime gördüğümde onu Google Translate'e yazıp alta inerek örnek cümleleri okuyorum. Oradan kaptığım anlamı da kendim yeni cümleler uydurarak tamamlıyorum ve bu bana bir kulak aşinalığı oluyor. Bu şekilde o kelimeyi kendi essaylerimde rahatlıkla kullanabiliyorum.

Diğer bir teknik duyma yoluyla daha kolay öğrenebilenler için geliyor. Başlangıçta yine çilekeş Google Translate'i kullanacağız. İlk olarak öğrenmek istediğimiz kelimeleri listeliyoruz. Bir liste için 10 kelime yeterli. Daha sonra listemizdeki kelimeleri oraya yazarak okunuşlarını öğreniyoruz. Sonra da telefonumuzun ses kaydeticisini açıyoruz ve o kelimeleri anlamlarıyla birlikte okuyoruz ki bu tahminen aşağı yukarı 1 dakika sürecektir. Son olarak da gece yatmadan önce 1 2 kere bu sesi dinliyoruz ve uyuyoruz. Sabah uyandığınızda gece o ses kaydını beyninizin tekrarladığını farkedeceksiniz.
Başka bir teknik ise, aslında çoğu kişinin çok faydalanamadığı bir teknik: Kelime defteri tutmak. Bu diğer teknikler arasında en kolaya kaçılan teknik bence ama yine de denemekte fayda var. İhtiyacınız olan şey sadece minik sayılabilecek bir defter. Defteri edindikten sonra bilmediğiniz kelimeleri oraya liste halinde anlamlarıyla yazın ve onu hep yanınızda taşıyıp zaman buldukça göz atın. Görsellik olmasını istiyorsanız küçük çizimlerle kelime anlamını pekiştirebilirsiniz tabii. Bu da size bahsetmek istediğim son teknikti.

Bir diğer konudan bahsedelim: Kelimelerin anlamı. Bu konu basit gibi görünse de çok önemli bence. Hepimiz sözlük edinmişizdir hayatımızda ve hepsi de İngilizce-Türkçedir muhtemelen. Bu lisede bile böyledir çoğu zaman. Eğer beginner seviyesinde değilseniz, yani İngilizce öğrenmede belli bir seviyeye gelmişseniz mutlaka bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakarken İngilizce-İngilizce sözlük tercih edin. Eğer o kelimeyi yine anlamadıysanız sonrasında Türkçe anlamına bakın. İngilizce öğrenirken yapılan yanlışların en babası Türkçe düşünmektir. Ben bu hatamın cezasını hala çekiyorum, örneğin, İngilizce konuşurken beynimde karmaşık bir sistem kurmuşum farkında olmadan. Önce söyleyeceğim cümleyi Türkçe olarak düşünüyorum ve onu İngilizceye çevirmeye çalışıyorum. Bunun sebebi ise İngilizce öğrenirken Türkçeyi eğitimimin içine dahil etmemdi. Lütfen siz de bu yanlışa düşmeyin ve kelime öğrenirken https://dictionary.cambridge.org gibi sözlüklerden faydalanın.

Daha da sorunuz olursa benimle iletişime geçebilirsiniz. Esen kalın tatlışlar! 😻
Yorumlar

 1. heeey telde quizlet var güzel site kelime için. bence de, kelimeyi, eş ve zıt anlamlılarını yazıp, cümle içinde kullanmak lazım yaaa :) kelime için en güzeli çok okumak yaaa. türkçe de ingilizce de çok okumak yaniii. farklı farklı romanlar. ayrıca müzik şarkı sözleri. lyrcistraining sitesi de çok güzeeel, english E-reader daaa :) bir de film dizi tabisideeee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumak ve dinlemek kelime ezberlemek için süper iki yol gerçekten :) Lyrcistraining sitesine kesin kesin bakıcam ❤

   Sil
 2. http://sadevederin.blogspot.com/2018/07/tenglish.html

  bu yazımı bi okusan yaaaa :)

  YanıtlaSil
 3. son yazımı gördün müüüüüü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gördüm gördüüüm
   Nasıl mutlu oldum biliyor musun..
   Çok teşekkür ederim kalbi güzel insan ♡

   Sil

Yorum Gönder