Ekşi Sözlük HakkındaÖncelikle merhaba! Bugün düşündüm düşündüm, ne hakkında yazsam dedim ve sürekli tarafından bilgi aldığım, özgür bir ansiklopediden hallice olan Ekşi Sözlük hakkında yazmalıyım dedim. Söylemek istediğim ,olumlu veya olumsuz, çok şey var bunun hakkında. 

Olumlu eleştirilerimden başlayayım o zaman. İlk olarak söylemeliyim ki, şu anki düşüncelerimin büyük bir bölümünün şekillenmesinde payı çok fazla. Bir kere her şeye eleştirisel yaklaşmaya başlıyorsunuz. Sorgulama duyunuzu harekete geçiriyor ki bence bu müthiş bir şey. Yüzlerce yazarın bir başlık altındaki farklı düşüncelerini okuyup zaman zaman kendileriyle bile çeliştiklerini görüyorsunuz. Bir olayın farklı bakış açılarını öğreniyorsunuz. Tabii yazılanların çoğu doğru olmayabiliyor ama siz onu doğru veya yanlış olarak değil, başkasının bakış açısından görebilmek için okuyorsunuz. 

Bildiğiniz üzere Türkiye'de bilindik birçok sözlük -Uludağ Sözlük, İnci Sözlük, Süslü Sözlük vb.- var. Ekşi Sözlük'ün aralarındaki bilgi alış verişinin en yoğun olduğu sözlük olduğunu söyleyebilirim. Yazarlar her olayı daha bilimsel ele almaya çalışıyorlar ve hatta yazdıkları şeyleri kaynak belirterek size sunuyorlar. 

Şimdi gelelim sevmediğim yönlerine. Her yerde olduğu gibi, Ekşi Sözlük'te de iğrenç denilebilecek türden yazarlar var. Gündem başlıklarını her gün kontrol ediyorum ve gördüğüm başlıklar bazen beni şok ediyor. Cinsellik üzerinden prim yapma amacıyla yazılan birçok entry var maalesef. Bu tür yazarların moderatör tarafından uçurulması gerekiyor fikrimce, ama maalesef bu konuda herhangi bir icraat yok.

Gözlemlediğim diğer olumsuz şey ise, sözlükte kadınların sadece bir obje olarak görülmesi. Buna da başlıklardan örnek vermek gerekirse, şunu giyen kadın, şöyle davranan kadın vb. başlıkları her gün gündemde görüyorum. Tabii merak edip entryleri okuduğumda açık ve net midem bulanıyor. Sözlükte erkek yazarların çoğunluğundan mıdır bilmiyorum ama genel olarak kadınları aşağılayan üslupta bu başlıklardaki entryler. 

Bu olumsuzluklara rağmen, eğer okumayı seviyorsanız arada bir Ekşi Sözlük'e girip merak ettiğiniz başlıkları okuyun. Düzgün bir üslupla, bilimsel sayılabilecek bazı entryleri gördüğünüzde bu mecraya olan sevginiz benim gibi artacaktır eminim. 

Bunun dışında eğer yazar olup entry girmek istiyorsanız çok geç kalmadan bir hesap oluşturun. Bildiğim kadarıyla yazar olabilmek için seneler boyunca beklemiş yazarlar var. Yazarlık süreci nasıl işliyor tam bilmiyorum ama kısa bir araştırmayla bilgi edinebilirsiniz. 😻

Esen kalın tatlışlar! 💓
Yorumlar

 1. ay ekşi sözlük bence eğlenceli işte yaaa :) olumsuzluklar du bakayım farketmemiştim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir senedir Ekşi Sözlük'te çok vakit geçiriyorum ve maalesef böyle bir durum var :( Özellikle kadınlar hakkında hiç hoş olmayan entryler dolu

   Sil
 2. Bloguma herhangi bir konu hakkında yazı yazarken Ekşi Sözlük'e girip oradan da araştırmamı yapıyorum. İnternet ortamında bir konu hakkında yapabileceğiniz araştırma kısıtlı fakat Ekşi Sözlük'teki yazarların kimi zaman o konu hakkında daha fazla bilgisi olabiliyor. Veya farklı yönlere yönlendirebiliyorlar. Konu hakkında fikir sahibi olan insanların düşüncelerini okumak bir nevi ufkumu açıyor. Benim için en olumlu yanı bu. Olumsuz yanlarına gelince pek umursamamaya çalışıyorum. İşime yarayan bilgiyi alıp siteyi kapatan ekiptenim ben. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, en basitinden hiç duymadığım bir şeyle karşılaştığımda hemen Ekşi Sözlük'ü açıp acaba neymiş ne değilmiş diye bakıyorum :)

   Sil

Yorum Gönder